As per the given figure, a small ball P slides down the quadrant of a circle and hits the other ball Q of equal mass which is initially at rest. Neglecting the effect of friction and assume the collision to be elastic, the velocity of ball Q after collision will be :(g=10m/s2) [30-Jan-2023 Shift 1]
The velocities will be interchanged after collision.Speed of P just before collision =2gh=2×10×0.2=2m/s
Q2JEE Main 2023NAT
A body of mass 1kg collides head on elastically with a stationary body of mass 3kg. After collision, the smaller body reverses its direction of motion and moves with a speed of 2m/s. The initial speed of the smaller body before collision is _______ ms−1. [25-Jan-2023 Shift 2]
Two bodies A and B of masses 5kg and 8kg are moving such that the momentum of body B is twice that of the body A. The ratio of their kinetic energies will be : [30-Jun-2022-Shift-1]
Given,Mass of body A=5kgMass of body B=8kgMomentum of body B is twice that of body A,∴PB=2PAWe know,Kinetic Energy (K)=2mP2∴KBKA=(PBPA)2×mAmB=(21)2×58=41×58=52
Q4JEE Main 2022NAT
A man of 60kg is running on the road and suddenly jumps into a stationary trolly car of mass 120kg. Then, the trolly car starts moving with velocity 2ms−1. The velocity of the running man was _____ms−1, when he jumps into the car. [28-Jun-2022-Shift-1]
Taking the system as man and trolley and using conservation of linear momentum.60×v=(60+120)×2⇒v=6m/s
Q5JEE Main 2022MCQ
What percentage of kinetic energy of a moving particle is transferred to a stationary particle when it strikes the stationary particle of 5 times its mass?(Assume the collision to be head-on elastic collision) [27-Jun-2022-Shift-1]
For a head on elastic collisionv2=m+5mmu1+m+5mmu1=62u1 or 3u1Initial kinetic energy of first mass =21mu12Final kinetic energy of second mass=21×5m(3u1)2=95(21mu12)⇒ kinetic energy transferred =55% of initial kinetic energy of first colliding mass
Q6JEE Main 2022MCQ
Two billiard balls of mass 0.05kg each moving in opposite directions with 10ms−1 collide and rebound with the same speed. If the time duration of contact is t=0.005s, then what is the force exerted on the ball due to each other? [25-Jul-2022-Shift-2]
Change in momentum of one ball=2×(0.05)(10)kgm/s=1kgm/s⇒Favg=Δt1=0.0051N=200N
Q7JEE Main 2022MCQ
A body of mass M at rest explodes into three pieces, in the ratio of masses 1:1:2. Two smaller pieces fly off perpendicular to each other with velocities of 30ms−1 and 40ms−1 respectively. The velocity of the third piece will be : [29-Jun-2022-Shift-1]
A body of mass 8kg and another of mass 2kg are moving with equal kinetic energy. The ratio of their respective momentum will be : [26-Jul-2022-Shift-2]
The distance of centre of mass from end A of a one dimensional rod (AB) having mass density ρ=ρ0(1−L2x2)kg/m and length L (in meter) is α3Lm. The value of α is_____ (where x is the distance from end A ) [28-Jul-2022-Shift-2]
Let, initial momentum of body (pi)=p∴ Final momentum (pf)=pi+20% of pi=p+0.2p=1.2pWe know,Kinetic energy (E)=2mp2∴Ei=2mp2and Ef=2m(1.2p)2=2m1.44p2∴% Change in kinetic energy=EiEf−Ei×100=2mp22m1.44p2−2mp2×100=2mp22mp2(1.44−1)×100=0.44×100=44
Q11JEE Main 2022MCQ
A ball of mass 0.15kg hits the wall with its initial speed of 12ms−1 and bounces back without changing its initial speed. If the force applied by the wall on the ball during the contact is 100N, calculate the time duration of the contact of ball with the wall. [26-Jul-2022-Shift-2]
In two different experiments, an object of mass 5kg moving with a speed of 25ms−1 hits two different walls and comes to rest within (i) 3 second, (ii) 5 seconds, respectively. Choose the correct option out of the following : [28-Jul-2022-Shift-1]
Impulse = change in momentum I=ΔPFaug =ΔP/ΔtΔt1=3Δt2=5ΔP1=ΔP2I1=I2Favg in case (i) is more than (ii)
Q13JEE Main 2022MCQ
Two bodies of mass 1 kg and 3 kg have position vectors i^+2j^+k^ and −3i^−2j^+k^ respectively. The magnitude of the position vector of the centre of mass of this system will be similar to the magnitude of the vector: [29-Jul-2022-Shift-1]
The position vector of the centre of mass (rcm) is given by: rcm=m1+m2m1r1+m2r2
1. Substitution
Substitute the given values m1=1, m2=3, r1=i^+2j^+k^, and r2=−3i^−2j^+k^: rcm=1+31(i^+2j^+k^)+3(−3i^−2j^+k^) rcm=4−8i^−4j^+4k^=−2i^−j^+k^
2. Magnitude Calculation
Calculate the magnitude of the resulting vector: ∣rcm∣=(−2)2+(−1)2+(1)2 ∣rcm∣=4+1+1=6
3. Comparison
The magnitude of the vector in Option A (i^+2j^+k^) is: 12+22+12=6
Since the magnitudes are equal, the correct option is A.
Q14JEE Main 2022MCQ
Two blocks of masses 10kg and 30kg are placed on the same straight line with coordinates (0,0)cm and (x,0)cm respectively. The block of 10kg is moved on the same line through a distance of 6cm towards the other block. The distance through which the block of 30kg must be moved to keep the position of centre of mass of the system unchanged is : [27-Jun-2022-Shift-1]
For COM to remain unchanged,m1x1=m2x2⇒10×6=30×x2⇒x2=2cm towards 10kg block.
Q15JEE Main 2022MCQ
A body of mass 10kg is projected at an angle of 45∘ with the horizontal. The trajectory of the body is observed to pass through a point (20,10). If T is the time of flight, then its momentum vector, at time t=T/2, is [Take .g=10m/s2] __________. [27-Jul-2022-Shift-2]
Three identical spheres each of mass M are placed at the corners of a right angled triangle with mutually perpendicular sides equal to 3m each. Taking point of intersection of mutually perpendicular sides as origin, the magnitude of position vector of centre of mass of the system will be xm. The value of x is___ [25-Jul-2022-Shift-2]
At maximum height it's velocity is zero. So momentum (mv) will be zero.
Q18JEE Main 2022NAT
A batsman hits back a ball of mass 0.4kg straight in the direction of the bowler without changing its initial speed of 15ms−1. The impulse imparted to the ball is ____Ns. [26-Jun-2022-Shift-2]
Impulse = change in momentum=m[v−(−v)]=2mv=2×0.4×15=12Ns
Q19JEE Main 2021NAT
A bullet of 10g, moving with velocity v, collides head-on with the stationary bob of a pendulum and recoils with velocity 100m/s. The length of the pendulum is 0.5m and mass of the bob is 1kg. The minimum value of v .........m/s, so that the pendulum describes a circle. (Assume, the string to be inextensible and g=10m/s2)
Given, mass of bullet (mb)=10g=10×10−3kgInitial speed of bullet is v .Length of pendulum, I =0.5mMass of bob, m=1kgInitial speed of bob, u=0Final speed of bullet, vb=100ms−1Final speed of bob for making complete circle at bottom, v′=5glAcceleration due to gravity, g=10ms−2By using law of conservation of momentum mbub+mu=−mbvb+mv′⇒100010v+0=1000−10×100+15gl⇒100v=−1+5×10×105⇒100v=−1+5⇒v=4×100=400ms−1
Q20JEE Main 2021NAT
Two particles having masses 4g and 16g respectively are moving with equal kinetic energies. The ratio of the magnitudes of their linear momentum is n:2. The value of n will be ............ .
Given, mass of particle A,mA=4g Mass of particle B,mB=16g Kinetic energy of A and B is same i.e. KEA=KEB As, kinetic energy (KE)=p2/2m where, p is momentum and m is mass. ∴mA(pA)2=mB(pB2)⇒4pA2=16pB2⇒pBpA=21∵ linear momentum is n:2. ∴n=1
Want unlimited AI-generated Centre Of Mass And Collision questions?
Sign up free and practice with adaptive difficulty — Easy, Medium, Hard. New questions every session.