📖 Explanation
Given, the number of diatomic moles, n = 3 mol The increase in temperature of the diatomic mole, ΔT = 40ºC Now, the degree of freedom, f = linear + rotational + no oscillation f = 3 + 2 + 0 f = 5 Change in internal energy, ΔU=nCVΔT where, CV=2fR=25R Substituting the value in Eq. (i), we get ΔU=25RnΔT Now, work done by the gas for isobaric process, W=pΔV=nRΔT The ratio of the change in internal energy to the work done by thegas, WΔU=nRΔT25nRΔT WΔU=25 Multiply and divide the above equation with 5, we get WΔU=2×55×5=1025 Comparing with given equation, WΔU=10x The value of the x = 25.