📖 Explanation
Vt=200V,N=1000rpm,Ia0=0A...(1) Vt=V(say),N=500rpm,Td=TfL...(2) Vt=V(said),N=520rpm, TL′=2TL=2TFL...(3) Plossws=0 Ra=1Ω From condition (1), Eb=Vt−IaRa Eb1=200V,N=1000rpm Since from (2),
N2Eb2Eb2100100N3Eb3104100+IfLon solving,IfL=500rpm=1000500×200=100V=V−IfLRa=V−IfLRa=V−IfL...(4)Again (3),=520rpm=1000520×200=104Vas we know=V−2IfL×R=V−2IfL...(5)From equation (4) and (5),=104+2IfL=8A