📖 Explanation
We know that both CO2 and CH4 are green house gases. ∴ Total green house gases produced by 120 gm of MSW = 50 g CO2 +25 g of CH4 =75 gm 500 ton of MSW will produce green house gases
=500×106×12075=312.5×106g/day
Per capita average production of green house gases
=1×106312.5×106g/day=312.5g/day≈313g/day