📖 Explanation
Length of arc,I=4.4ly=4.4×9.46×1015 =4.1624×1016m [∵1Iy=9.46×1015m] Angle subtended by arc, θ = 4 s Number of revolution, n = 4 Speed of body, v=8AUs−1=1.5×1011×8=1.2×1012ms−1[∵1AU=1.5×1011m] We know that, length of arc subtended by an angle, I=Rθ Here, R = radius of arc. Substituting the values in above expression, we get 4.1624×1016=R×4×(36001°)×(180°π) (∵1s=36001degree) R=2.146×1021m We know that, time = distance/speed t=Vn×2πR (\because Distance = n × length of circular path ) Substituting the values in above expression, we get t=1.2×10124×2π×2.146×1021 =4.5×1010s Thus, the time required is 4.5×1010s.