📖 Explanation
Let reactions at L0 and L6 be RL0 and RL6 respectively. ∴RL0+RL6=180…(i) Taking moments about L0 , we get, RL6×24−180×8=0 ⇒RL6=60kN ∴ From (i), we get, RL0=120kN Assuming a section passing through members U3U4,M2L3 and L3L4 and considering left portion Taking moments about L3=0 ⇒120×12−180×4+FU3u4×3=0 ⇒FU3U4=−240kN=240kN (compression) Now assuming a section passing through members U3U4,M2U4,M2L4 and L3L4 and considering right portion. cosθ=53;sinθ=54 Taking moments about L4=0
FU3U4×3−(FM2U4sinθ)×3−60×8=0⇒240×3−480=FM2U4×3×54⇒FM2U4=100kN(tension)