📖 Explanation
The power input (W) required for rapid mixing is expressed in terms of temporal mean velocity gradient, G, expressed by the equation, G=[μVP]1/2⇒P=G2μV where μ =dynamic viscosity of raw water
Gt=kinematic viscosity×density=10−6×103=10−3N-s/m2=900s−=2minutes=120seconds
Discharge of raw water =24×60×6028800=0.33m3/s Volume of water in tank, V=0.33×120=40m3 ∴P=(900)2×10−3×40 =32400 watts